Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Instrukcja ze sposobem zachowania się w momencie napotkania dzikich zwierząt

Kampinoski Park Narodowy zawiadamia, że jeżeli spotkamy zwierzynę grubą w terenie zabudowanym, to należy spokojnie i powoli się od niej oddalić. W przypadku łosia baczną uwagę należy zwrócić na jego łyżki, czyli uszy. Gdy łoś wyciąga szyję do przodu i lekko opuszcza głowę, a łyżki kładzie po sobie, to niewątpliwy znak, że szykuje się do ataku, który następuje błyskawicznie. Warto wiedzieć, że łosie bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi, np. poprzez głośne mówienie, błyskanie fleszem lub zwyczajne przemieszczanie się w ich kierunku. Każde takie zachowanie może być odebrane przez zwierzę jako zagrożenie, na które łoś może odpowiedzieć atakiem. Skutkiem takiego postępowania może być też to, że zwierzę w dramatyczny sposób skończy życie, bo wystraszone zacznie uciekać na oślep i może np. złamać sobie kark uderzając w siatkę ogrodzenia. Nie należy robić gwałtownych ruchów. Szczególnie niebezpieczna może okazać się locha z warchlakami, która wyczuwając zagrożenie dla swojego potomstwa, może zaatakować.

Zwierzyna drobna na widok człowieka na ogół szybko ucieka. Jednak kiedy jest inaczej, to nie należy się do niej zbliżać, ani tym bardziej jej głaskać, bowiem jest ryzyko,
że zwierzę może być chore na wściekliznę, którą człowiek może się zarazić.

Jeszcze do niedawna spotkanie dzikiego zwierza możliwe było głównie na łonie natury. Niestety w związku z coraz większą zabudową terenów zielonych, ingerujemy
w środowisko dzikich zwierząt. Konsekwencją tego jest to, że spotkanie ich
w zabudowaniach ludzkich jest coraz bardziej powszechne. Należy pamiętać, że nie powinno się dokarmiać żadnych dzikich, gdyż przyzwyczajają się one do tego zmniejszając odległość, która dzieli je od człowieka, mogą powodować zagrożenie dla nas i dla siebie.

 

(źródło: pismo Kampinoskiego Parku Narodowego z dnia 17.05.2017 r., znak: DL/4520/8/17) 

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.