Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Nie bądź obojętny na krzywdę zwierząt – sterylizacja i kastracja to najważniejsza forma zapobiegania bezdomności!

Temat sterylizacji zwierząt domowych wydaje się tematem znanym i rozumianym. Niestety ten rok pokazał, że jednak ta ogólnie posiadana wiedza nieutrwalana z czasem zanika. Ilość bezdomnych kotów trafiających do obu lecznic, z którymi gmina Izabelin ma podpisane umowy, jest zatrważająca. Z pojedynczych miejsc odławiamy jednorazowo nawet po 20 kotów.

Obowiązkiem Gminy jest przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, ale bez zaangażowania ze strony mieszkańców te działania są dużo mniej skuteczne, zwłaszcza w przypadku kotów.

Co roku, od wielu lat, dofinansowujemy zabiegi sterylizacji i kastracji psów i kotów posiadających właściciela. Systematycznie odławiamy i poddajemy zabiegom bezdomne psy i koty z terenu gminy Izabelin i znajdujemy dla nich domy.

Skąd więc w tym roku aż tak duża liczba bezpańskich kotów? Poniżej krótki schemat obrazujący sposób narastania problemu i jednocześnie ukazujący ból i cierpienie, jakie temu towarzyszą.

  • plakat sterylizacja

Pobrane ze strony: https://schronisko.org.pl/2019/04/12/o-sterylizacji-zwierzat/

Należy zaznaczyć, że koty osiągają już dojrzałość płciową około 6 - 8 miesiąca. Dorosłe kotki wydają na świat miot 2-3 razy w roku, średnio w miocie bywa 3-5 szt. Pozostawienie jednej niewysterylizowanej, dorosłej kotki w przeciągu roku może owocować 15 nowymi kociakami, które za pół roku same zaczną się rozmnażać.

Przestrzegamy również przed myśleniem, że dla małych puchatych kotków szybko znajdzie się nowe domy. Tak nie jest ! Obraz puchatego kotka powinien w świadomości społecznej w tym miejscu zastąpić widok małej bezbronnej istotki pokrytej pchłami i zaklejonymi od ropy oczami.

Zwiększanie środków nie rozwiąże problemu bezdomności zwierząt. Tylko dzięki pomocy mieszkańców temat bezdomnych zwierząt, zwłaszcza kotów może zniknąć. Co każdy z nas może zrobić? To proste:

Spotykając na swojej drodze kota, którego nie znamy - nie bądźmy obojętni, zainteresujmy się,  zapytajmy sąsiadów czy wiedzą do kogo należy? Jeśli kot ma właściciela,  warto dowiedzieć się czy właściciel wie, że może skorzystać w ramach gminnego programu z możliwości sfinansowania zabiegu sterylizacji bądź kastracji? A jeśli okaże się, że nikt nie zna tego kotka i nie ma on właściciela. Zgłośmy się do gminy, pomóżmy w jego odłowieniu. Tak nie wiele może uchronić przed cierpieniem kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet setki nowych nieproszących się na ten świat istnień.

Przypominamy, że zarówno Klinka Vetriver w Laskach jak i Przychodnia Weterynaryjna Pod Centaurem przepełnione są małymi kociakami, które czekają na nowe domy. Wszystkich zainteresowanych adopcją zapraszamy do kontaktu z lecznicami.

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.