Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii dotyczący wystąpienia na terenie gminy Izabelin ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

Powiatowy Lekarz Weterynarii Powiatu Warszawskiego Zachodniego z/s w Ożarowie Mazowieckim informuje, iż w dniu 5 maja  2023 r., z Krajowego Laboratorium Referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach otrzymano wynik, w którym określono materiał genetyczny wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) próbek pobranych w dniach 28 kwietnia - 2 maja 2023 r., od padłych ptaków w zbiorniku „Mokre Łąki” – H5N1.

Jednocześnie informuję, iż nie są znane badania dotyczące zakażeń ryb wirusem HPAI. W Polsce nie stwierdzono zakażeń ludzi wirusem grypy, pochodzącym od ptaków. Aby doszło do takich zakażeń, potrzebna jest długa ekspozycja na wirusa, spożywanie surowego mięsa od zakażonych ptaków (drobiu).  Należy jednak mieć na uwadze, iż wirus w środowisku, w padłych zwierzętach wrażliwych, w niskich temperaturach może przetrwać do około 30 dni. Wirus HPA  jest wysoce wrażliwy na detergenty, środki biobójcze, dezaktywuje się w temperaturze minimum 70 st. C. Należy zachować ostrożność, nie dotykać padłych ptaków. W przypadku znalezienia 5 lub więcej padłych ptaków z gatunków wrażliwych (blaszkodziobe, drapieżne, siewkowate, krukowate, perkozowe, bociany, czaplowate) w niedalekich odległościach od siebie, należy informować zarządcę terenu, na którym znaleziono padłe ptaki lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ożarowie Mazowieckim.

Więcej informacji dotyczących ptasiej grypy dostępne na stronie https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/grypa-ptakow.

Źródło grafiki: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-drobiu-przed-grypa-ptakow. 

drukuj (Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii dotyczący wystąpienia na terenie gminy Izabelin ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI))

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer