Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Zdobądź ze stolicą świat biznesu Warszawa, w ramach projektu Grow with Greater Warsaw

Zdobądź ze stolicą świat biznesu Warszawa, w ramach projektu Grow with Greater Warsaw, wesprze w eksporcie  lokalnych przedsiębiorców kwotą 22 mln złotych. 30 marca odbyła się konferencja, na której mówiono m.in. o wsparciu sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przez samorząd.

W panelu, który był częścią konferencji „Made in Poland”, udział wzięli: Grzegorz Wolff, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy, Robert Roguski, burmistrz Gminy Kobyłka, prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, Aleksandra Wadowska, kierownik Sekcji Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Kacper Zieliński i Aleksandra Godlewska - przedstawiciele warszawskiej firmy z branży modowej Undress Code.

Podczas spotkania poruszone zostały takie kwestie jak: rola sektora MŚP w gospodarce regionu, współpraca gmin z lokalnymi przedsiębiorcami czy w końcu pozycja i potencjał polskich marek za granicą. Miasto zaprezentowało projekt „Grow with Greater Warsaw” (GWGW), który skierowany jest do mikro, małych lub średnich firm działających na terenie Warszawy i okolic, planujących swój rozwój poprzez działalność eksportową. Celem programu jest wspieranie MŚP z 5 określonych obszarów: nowoczesna moda i projektowanie, rozwiązania informatyczne (ICT) i elektronika, innowacyjne tworzywa sztuczne, maszyny przyszłości (Przemysł 4.0) oraz zrównoważone przetwórstwo spożywcze. Właśnie na te branże wskazała, przeprowadzona w 2016 r., diagnoza potencjału eksportowego MŚP z aglomeracji warszawskiej. Badanie pokazało, że te obszary, poprzez unikatowe możliwości, mają szansę zaistnieć w świecie i dzięki temu będą budować wizerunek nowoczesnej i dynamicznej  metropolii warszawskiej.

 

Diagnoza pokazała również, że Warszawa eksportem stoi. Wartość eksportu realizowanego przez przedsiębiorców z aglomeracji warszawskiej w 2015 r. wyniosła 72,5 mld zł, co oznacza 71,7 proc. wartości eksportu z całego województwa mazowieckiego. Przedsiębiorcy eksportują swoje produkty i usługi aż do 208 kierunków na świecie, a ich głównymi odbiorcami są Niemcy, Czechy i Wielka Brytania. Badanie wskazało także w jaki sposób można efektywnie pomóc sektorowi MŚP, aby mogli rozpocząć lub rozwijać eksport swoich produktów i usług. Program zapewnia prawie 100 proc. wsparcia finansowego, które obejmuje udział w międzynarodowych targach, spotkaniach B2B i misjach zagranicznych oraz niezbędną pomoc edukacyjno-doradczą, czyli przygotowanie  MŚP do prowadzenia rozmów handlowych z zagranicznymi partnerami. Co najważniejsze, przedsiębiorca nie musi zajmować się całą logistykę związaną z obecnością na targach. To miasto, przez wyłonionego w przetargu operatora, zorganizuje spotkania B2B, stoisko, katalogi czy filmy promocyjne. W porównaniu z konkurencyjnymi programami wsparcia Warszawa w ramach GwGW oferuje naprawdę dużo.

Bardzo ważnym aspektem programu jest współpraca Warszawy z 39 gminami wchodzącymi w skład tzw. Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF)*. Partnerzy gminni  będą zaangażowani w proces promocji i rekrutacji przedsiębiorców oraz będą uczestniczyć w warsztatach i doradztwie. To wszystko przyczyni się do umocnienia regionalnej marki, spójności gospodarczej obszaru oraz pogłębienia wspólnych, synergicznych działań wszystkich gmin. 

Program wystartuje w 2018 r., ale już dziś można zgłosić się do bazy i otrzymywać informacje o projekcie. Wystarczy wysłać e-mail na adres: info@gwgw.com.pl z podaniem nazwy firmy, osoby do kontaktu, nr telefonu oraz adresu mailowego.

Grow with Greater Warsaw jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. 

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.