Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Menu

Kalendarium

«grudzień 2023»
PnWtŚrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

 • punkt konsultacyjny programu czyste powietrze
 • Logotypy: Krajowy Plan Odbudowy, Czyste Powietrze; flagi: Polski i UE
 • ochrona danych banner

Treść

List Wójta gminy Izabelin do wszystkich Mieszkańców naszej gminy

Izabelin, 30 października 2019

 

Drodzy Mieszkańcy,

 

przyroda i środowisko naturalne na trwale wpisane są w krajobraz naszej gminy.  Dlatego konsekwentnie realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju, nadając priorytet trosce o najbliższe otoczenie i jakość życia mieszkańców. Ta perspektywa przyświeca kolejnym działaniom inwestycyjnym oraz rozwiązaniu wyzwań cywilizacyjnych. Jednym z nich jest rosnąca liczba wytwarzanych przez nas odpadów. Przeciętny mieszkaniec gminy Izabelin wyrzuca rocznie około 550 kg śmieci. To o ponad 200 kg więcej niż średnia krajowa. Prawidłowe zagospodarowanie odpadów stanowi więc ważne wyzwanie dla samorządu i lokalnej społeczności.

Sukcesywnie wdrażamy kolejne rozwiązania zwiększające efektywność gminnej gospodarki odpadami. Rozwijamy selektywną zbiórkę. Prowadzimy działania edukacyjne oraz akcję rozdawania kompostowników w celu wykorzystania tzw. odpadów zielonych. Planujemy także niższe stawki opłat za śmieci dla osób deklarujących nie oddawanie odpadów bio i frakcji zielonej. Przy wykorzystaniu unijnych dotacji, chcemy również wybudować nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), przyjmujący nieuciążliwe, ale problemowe rodzaje odpadów takie jak np.: zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny czy stare meble.

Najpierw jednak dialog, później inwestycja. Z pełnym szacunkiem podchodzimy do argumentów przytaczanych dotychczas przez mieszkańców w kontekście budowy PSZOK. Tego typu przedsięwzięcia wymagają rzetelnych informacji i konsultacji.

Dlatego chcemy powołać Radę Społeczną ds. PSZOK.  Rada wspólnie z Urzędem Gminy zajmie się takimi tematami jak zakres szczegółowy PSZOK, jego funkcjonowanie i lokalizacja czy wielokryterialna analiza dla lokalizacji.

Rada Społeczna pełnić będzie następujące funkcje:

 1. informacyjną – przekazywanie wiedzy, wyjaśnianie wątpliwości
 2. konsultacyjną – wymiana opinii i argumentów
 3. doradczą – wypracowywanie rekomendacji i rozwiązań
 4. monitorującą – nadzór nad realizacją projektu i inwestycji

 

W skład Rady wejdzie ok. 20 stałych członków, w tym: 

 • przedstawiciele wszystkich sołectw (sołtysi lub osoby rekomendowane przez Rady Sołeckie) (sugerowana liczba - 7 osób)
 • liderzy społeczni danych grup mieszkańców (sugerowana liczba to 5 osób, w tym proponujemy aby były to 3 osoby z sołectwa Truskaw)
 • przedstawiciele Urzędu Gminy (sugerowana liczba to 3 osoby)
 • przedstawiciele Rady Gminy, np. osoby z komisji tematycznie związanej z inwestycją (sugerowana liczba to 3 osoby)
 • eksperci (2 osoby)

Stworzymy także punkty informacyjno-edukacyjne oraz zorganizujemy wyjazd studyjny do nowopowstałych, nowoczesnych PSZOK.

Mam nadzieję, że taka forma współpracy i dialogu zyska Państwa akceptację i pozwoli na wypracowanie optymalnego rozwiązania dla systemu gospodarki odpadami z korzyścią dla mieszkańców naszej gminy i środowiska.

Ponieważ Rada miałby również opiniować działalność PSZOK-u w roku 2020, zależy nam na jak najpilniejszym jej utworzeniu i spotkaniu. Pierwsze spotkanie planujemy w dniu 12 listopada (wtorek) o godz. 19:00.

Będziemy  wdzięczni za wybór z grona mieszkańców sołectwa Truskaw Państwa przedstawicieli (jedna osoba reprezentująca sołtysa i Radę Sołecką oraz 3 mieszkańców).

 

Z poważaniem,

 

Dorota Zmarzlak

Wójt gminy Izabelin

 

 

drukuj (List Wójta gminy Izabelin do wszystkich Mieszkańców naszej gminy)

wstecz

Promobox

Kontakt

 • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
 • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer