Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Mądrze gospodarujmy wodą

Niekorzystne zmiany klimatu oraz nieracjonalna gospodarka wodna człowieka powodują na wielu obszarach zmniejszanie się dostępnych zasobów wodnych. Dlatego zachęcamy mieszkańców do efektywnego gospodarowania wodami, m.in. przez nieuszczelnianie powierzchni oraz gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki w swoim ogrodzie. 

Relacja z warsztatów "mała retencja i ogrody deszczowe"

Katalog błękitno - zielonej infrastruktury

Jednym z głównych wyzwań, które pojawiają się przy budowie dróg jest odprowadzenie wód opadowych z powierzchni jezdni. Brak systemu odwodnienia lub niepoprawnie działający przyczyniają się do zawilgocenia powierzchni gruntu i pogorszenia warunków bezpieczeństwa na drodze. Najczęściej stosowaną metodą jest budowa kanalizacji deszczowej, która jednak jest droga w wykonaniu. Zapewnia ona szybkie i skuteczne odwodnienie, ale w znacznym stopniu obciąża odbiornik powodując szybki wzrost poziomu wody. Wzrost ten może powodować częste podtopienia terenów przyległych. Tańszym sposobem sposobem jest spowolnienie odpływu wody opadowej do zlewni poprzez zastosowanie małej retencji, której zdaniem jest zatrzymanie jej w miejscu gdzie ona spadła wraz z deszczem.

Zbieraj deszczówkę, oszczędzaj kranówkę !

  • logo

Katalog Błękitno-zielonej Infrastruktury dla gminy Izabelin

Zawarte w Katalogu błękitno-zielonej Infrastruktury wytyczne i rozwiązania pozwolą na prowadzenie racjonalnej gospodarki wodami opadowymi przy udziale mieszkańców gminy Izabelin. Zaproponowane rozwiązania będą miały istotny wpływ na poprawę stanu środowiska (w szczególności unormowanie warunków hydrologicznych), a jednocześnie dadzą wymierne korzyści mieszkańcom (tańsze nawodnienie własnych ogrodów, ochrona przed podtopieniami, poprawa warunków mikroklimatycznych itp.).

Dotacje celowe do zbierania wód opadowych

Gmina Izabelin dopłaci mieszkańcom do budowy instalacji zbierających wody opadowe w miejscu ich powstawania.

W 2021 roku startuje pierwsza edycja przyjmowania wniosków na realizację inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej, polegających na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstawania.

Rozstrzygnięcie konkursu "Przydomowy ogród deszczowy"

Nie zdążyłeś? Zapomniałeś? Masz jeszcze szanse wziąć udział w konkursie „Przydomowy ogród deszczowy”

Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest opracowanie projektu ogrodu deszczowego oraz udzielenie odpowiedzi na 4 pytania konkursowe, a następnie przesłanie ich w formie wiadomości e-mailowej na adres: m.merchel@izabelin.pl wraz z formularzem zgłoszeniowym (Załącznik Nr 1 do Regulaminu) do 15 grudnia 2020 roku włącznie.

Konkurs „Przydomowy ogród deszczowy”

Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest opracowanie projektu ogrodu deszczowego oraz udzielenie odpowiedzi na 4 pytania konkursowe, a następnie przesłanie ich w formie wiadomości e-mailowej na adres: m.merchel@izabelin.pl wraz z formularzem zgłoszeniowym (Załącznik Nr 1 do Regulaminu) do 10 listopada 2020 roku włącznie.

Protokół obrad komisji konkursowej „Mój pomysł na zbieranie deszczówki”

Dnia 16.09.2020 o godzinie 11.00 w budynku Urzędu Gminy w Izabelinie, zebrała się Komisja w składzie: Małgorzata Piekarska – Przewodnicząca Komisji, Małgorzata Wiśniewska – członek Komisji, Patrycja Bykowska – członek Komisji wyłoniła zwycięzców Konkursu „Mój pomysł na zbieranie deszczówki”. 10 głównych nagród – zbiorników do zbierania wód deszczowych – zdobyli:

Protokół obrad komisji konkursowej „Mój sposób na zbieranie deszczówki”

Dnia 7 lipca Komisja w składzie: Małgorzata Piekarska – Przewodnicząca Komisji, Małgorzata Wiśniewska – członek Komisji, Patrycja Bykowska – członek Komisji, Bogdan Szczesiak – członek Komisji wyłoniła zwycięzców Konkursu „Mój sposób na zbieranie deszczówki”.

"Mój pomysł na zbieranie deszczówki"

W ostatnim konkursie Mieszkańcy mogli się pochwalić jak zbierają deszczówkę na swoich posesjach. Tym razem można przedstawić swój pomysł na jej zbieranie.

Chciałbyś wykonać drenaż, ogród deszczowy a może wbudować zbiornik retencyjny?

Opisz krótko swój pomysł, wykonaj ilustrację przedstawiającą to rozwiązanie i prześlij wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres: m.merchel@izabelin.pl w terminie 10 – 31 lipca br.

Najlepszych 20 pomysłów zostanie nagrodzonych 265 litrowymi beczkami do zbierania wód opadowych.
Więcej informacji pod poniższym linkiem: http://www.bip.izabelin.pl/container/dokumenty/przepisy/zarzadzenia/2020/180.2020.pdf
 

  • plakat konkursu

Otwarcie naboru wniosków w ramach Programu Priorytetowego „Moja Woda”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłasza nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego „Moja Woda” na lata 2020-2024

Więcej informacji na stronie https://portal.wfosigw.pl/informacje-o-programie

Pierwsze beczki - w ramach gminnego Projektu dotyczącego zbierania wód opadowych - rozdane!

Zwycięzcom, raz jeszcze, gratulujemy i życzymy przyjemnego użytkowania.

Nagrody dla wyróżnień i nagrody pocieszenia dostępne do odbioru w pok. 4 Urzędu Gminy w Izabelinie.

Mój sposób na zbieranie deszczówki

Zbierasz deszczówkę w ogrodzie? 
Masz wykonaną retencję, drenaż lub inną instalację? Ogród deszczowy lub muldę chłonną?
A może w inny sposób zagospodarowujesz wody opadowe?

Wykonaj zdjęcie i zgłoś je w Konkursie „ Mój sposób na zbieranie deszczówki”
Do wygrania kolejnych 20 zbiorników do zbierania deszczówki o poj. 265 litrów.

Krople zbieram – ziemię wspieram

Gminny program zbierania wód: „Krople zbieram – ziemię wspieram” deszczowych ma na celu pogłębienie wiedzy na temat efektywnego gospodarowania wodą opadową na terenie gminy Izabelin oraz rozwijanie świadomości ekologicznej.

Wyniki konkursu na logo i hasło promocyjne dla gminnego projektu zbierania wód opadowych

PROTOKÓŁ OBRAD KOMISJI KONKURSOWEJ
Konkursu na logo i hasło dla gminnego projektu promującego zbieranie wód opadowych

Jak ograniczyć zużycie wody?

Niezależnie od tego, czy wierzysz w postępujące zmiany klimatu i deficyt wody zdatnej do picia, czy też po prostu chcesz zadbać o zasobność swojego portfela i zredukować wysokie rachunki za wodę – zacznij oszczędzać wodę!
Każda motywacja jest dobra i przyniesie korzyści i Tobie, i całemu społeczeństwu i środowisku.

Konkurs na logo i hasło promocyjne dla gminnego projektu zbierania wód opadowych

Konkurs skierowany jest do wszystkich mieszkańców naszej gminy, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wybrane logo i hasło będą stałymi elementami dalszego, długofalowego projektu dotyczącego  pozyskiwania deszczówki. Nagrodami w konkursie (za I, II, III miejsce) są 265 litrowe zbiorniki na deszczówkę.

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer