Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

CEEB - Deklaracje dotyczące źródeł ogrzewania i spalania paliw

Przypominamy o składaniu deklaracji dotyczących źródeł ciepła, w terminie do 30 czerwca 2022 roku.

Od 1 lipca 2021 r. właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Ogłoszenie o zmianie przepisów uchwały antysmogowej

Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie obecnym w dymie benzo(a)pirenem może okazać się zabójcze, ponieważ przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów.

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego substancji w powietrzu

Ograniczenia i zakazy w związku z ryzykiem wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu

W związku z wydaniem w dniu 25.04.2022 r. przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadomienia o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 w części woj. mazowieckiego, w tym na terenie gminy Izabelin, obowiązują działania określone przez Zarząd Województwa w programie ochrony powietrza dla poziomu 1 (kolor żółty). Aby nie przyczyniać się do pogorszenia jakości powietrza w tym czasie obowiązują następujące ograniczenia i zakazy:

  • ograniczenie rozpalania grilli i ognisk,
  • zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych); nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii,
  • zakaz używania dmuchaw do liści.

Powyższe ograniczenia i zakazy obowiązują od dnia 25.04.2022 r. do dnia 31.12.2022 r.

Działania określone przez Zarząd Województwa w programie ochrony powietrza w odniesieniu do wystąpienia ryzyka przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 (poziom 1, kolor żółty) dostępne pod adresem: https://edziennik.mazowieckie.pl/legalact/2020/9595/

Działania i zalecenia różnią się w zależności od rodzaju substancji, której dotyczy dane przekroczenie oraz poziomów przekroczeń.

Z informacjami jakie działania należy podjąć i do jakich zaleceń się zastosować w przypadku ryzyka przekroczenia norm jakości powietrza (poziomów docelowych, dopuszczalnych, informowania
i alarmowych) dla pyłów zawieszonych PM10, pyłów zawieszonych PM2,5, benzo(a)pirenu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki zawarte w Programie Ochrony Powietrza można zapoznać się na stronie: https://powietrze.mazovia.pl/pop-i-pdk/powiadomienia-o-ryzyku-przekroczen

Każdorazowo po otrzymaniu od Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powiadomienia o ryzyku przekroczeń będziemy niezwłocznie informować Mieszkańców. Wraz z komunikatem będziemy przekazywać szczegółowe wytyczne dotyczące działań i zaleceń do jakich należy się zastosować.

Komunikat GIOŚ

https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/content/show/6754

Co warto wiedzieć na temat uchwały antysmogowej?

Pamiętajmy od 1 stycznia 2023 r. mazowiecka uchwała antysmogowa zabrania użytkowania „kopciuchów” czyli instalacji niespełniających wymogów klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012, a kominki będą musiały spełniać wymogi ekoprojektu, lub być wyposażone w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Zostało tylko 9 miesięcy, dlatego już dziś podejmij działania na rzecz czystego powietrza w gminie Izabelin - wymień kopciucha i ogranicz niską emisję.

Skorzystaj z dofinansowania z gminnego programu dotacyjnego i/lub rządowego Programu Czyste Powietrze.
Masz pytania - zadzwoń 22 722 89 31 lub 573 074 964

  • infografika

Bądź Eko i już dziś wymień kopciucha

Bądź Eko i już dziś podejmij działania na rzecz czystego powietrza w gminie Izabelin - wymień kopciucha i ogranicz niską emisję.

Konieczność wymiany „kopciuchów” do 31.12.2022 roku

Pamiętajmy od 1 stycznia 2023 r. mazowiecka uchwała antysmogowa zabrania użytkowania „kopciuchów” czyli instalacji niespełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012, a kominki będą musiały spełniać wymogi ekoprojektu, lub być wyposażone w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Wymień kopciucha i ogranicz niską emisję

Już dziś podejmij działania na rzecz czystego powietrza w gminie Izabelin - wymień kopciucha i ogranicz niską emisję.

Jak poprawić jakość powietrza?

Gdyby już nikt nie spalał śmieci i nie ogrzewał domu kiepskim opałem…

Szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie

Choroby płuc i układu krążenia… nowotwory…

Co powoduje zanieczyszczenie powietrza?

Gdyby już nikt nie spalał śmieci i nie ogrzewał domu kiepskim opałem…

Mieszkańcu wymień piec pozaklasowy i uniknij kary. Masz czas tylko do 31 grudnia 2022 roku.

Nie każdy pamięta lub chce pamiętać, że osoba spalająca odpady podlega karze.

Ile ciepła tracimy w naszych domach?

Wymień piec na ekologiczne ogrzewanie

Uchwała antysmogowa – co warto wiedzieć?

Czym ogrzewać nasze domy?

W kontekście walki z zanieczyszczeniem powietrza, a zwłaszcza z niską emisją, na wyobraźnię mocno oddziałują szacunki, że w Polsce ok. 75% użytkowanych pieców na paliwa stałe to najprostsze kotły niespełniające jakichkolwiek norm emisji. Właśnie dlatego kluczowy jest wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego.

W trosce o to, co najlepsze, Gmina Izabelin dba o czyste powietrze

Gdyby już nikt nie spalał śmieci i nie ogrzewał domu kiepskim opałem…

Zwróć uwagę na jakość paliw stałych i dokonaj właściwego wyboru!

Nadeszła już jesień…, a wraz z nią zdecydowanie chłodniejsze i deszczowe dni. Z całą pewnością część z Nas – Mieszkańców od jakiegoś czasu zastanawia się nad wyborem paliwa do kotła/pieca, kominka aby móc ogrzewać dom podczas jesiennych wieczorów, brrrr...

Powiadomienia o ryzyku przekroczeń

W związku z możliwością wystąpienia powiadomień Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dla obszaru województwa mazowieckiego, w tym dla terenu gminy Izabelin, obowiązują działania określone przez Zarząd Województwa w Programie ochrony powietrza.

Ograniczenia i zakazy w związku z ryzykiem wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego substancji w powietrzu

W dniu 26.04.2021 r. określono, że na części woj. mazowieckiego istnieje ryzyko wystąpienia w 2021 r. przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w powietrzu.

Komunikat dot. Programu Ochrony Powietrza

Drodzy Przedsiębiorcy, zachęcamy do przystąpienia do Programu "Karta Izabelińczyka"!

Poszukujemy przedsiębiorców zarejestrowanych i prowadzących działalność na terenie gminy Izabelin, którzy realizują prace z zakresu instalacji paneli fotowoltaicznych lub instalacji kotłów gazowych, pomp ciepła i innych ekologicznych systemów ogrzewania.

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.