Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Gminna dotacja do wymiany „kopciuchów” – podsumowanie 2021 roku

Od 2018 roku Gmina Izabelin dofinansowuje ze środków budżetu zadania służące ochronie powietrza związane z trwałą zmianą ogrzewania na proekologiczne. Od tego roku w sumie udało się zlikwidować 148 instalacji grzewczych na paliwo stałe. W 2021 r. w ramach gminnego programu dotacyjnego dofinansowano wymianę 53 kotłów opalanych paliwem stałym na łączną kwotę 420947,90 złotych. Mieszkańcy najczęściej decydowali się na ogrzewanie gazowe, w jednym przypadku zainstalowano kocioł elektryczny, a w dwóch – pompę ciepła. Korzystając z dofinansowania najwięcej pieców wymienili mieszkańcy Truskawia, a najmniej – mieszkańcy Mościsk.

Bezustannie zachęcamy do pozbywania się kotłów na paliwo stałe. Rok 2022 będzie kluczowy dla mieszkańców, którzy wciąż używają w swoich domach pozaklasowych kotłów tzw. „kopciuchów”. To ostatni rok, w którym ich używanie jest dozwolone. Pamiętajmy od 1 stycznia 2023 r. mazowiecka uchwała antysmogowa zabrania użytkowania „kopciuchów” czyli pieców na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012. Czas jest bardzo ważny.

W związku z rosnącą liczbą chętnych, wydłuża się okres oczekiwania na instalatorów. Nie warto więc zwlekać z wymianą pieca. Złóż wniosek już dziś w ramach gminnego programu lub/i Programu Czyste Powietrze, które można łączyć. Czekamy na Ciebie. Przyjdź lub zadzwoń 22 722 89 66.

  • infografika

Rozstrzygnięcie konkursu "WEŹ DOTACJĘ, WYMIEŃ PIEC I WYGRAJ NAGRODĘ"

Weź dotację, wymień piec i wygraj nagrodę!

Od 1 sierpnia do 30 września 2021 r. trwa konkurs, który ma zachęcić mieszkańców do wymiany pieców w ramach gminnego programu dotacji celowych. Konkurs skierowany jest do osób, które planują w ciągu najbliższych miesięcy wymienić źródło ciepła na paliwa stałe na ogrzewanie ekologiczne.

Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”

Skazani na SMOG cz.8

Niemalże rok temu pokusiłem się o artykuł pokazujący ekonomiczne aspekty ogrzewania się drewnem, węglem i gazem. Inspiracją do napisania tego artykułu były liczne rozmowy z mieszkańcami, którzy obawiali się zmiany pieca na kocioł gazowy. Od tamtego czasu, nasze życie uległo dramatycznej zmianie - COVID-19 przewartościował nasze podejście do życia, pracy, więzi rodzinnych czy też więzi społecznych. Powstało już wiele artykułów o wpływie i skutkach pandemii na nasze życie – ja z kronikarskiego obowiązku winien jestem Państwu informacje na ile zmieniły się koszty ogrzewania.

Wykorzystaj szansę, przyłącz się do sieci gazowej

Powietrze, obok gleby i wody jest jednym z trzech podstawowych elementów środowiska przyrodniczego. Mieszkamy w bezpośredniej bliskości Kampinoskiego Parku Narodowego i cieszymy się na ogół dobrą jakością powietrza. Jednakże wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego w naszej gminie – zwłaszcza w godzinach 18.00 - 22.00 - zaczynamy odczuwać istotne pogorszenie się jakości powietrza, którym oddychamy.

Skazani na SMOG cz. 7

W styczniu br., na terenie „dużej szkoły”, przez ok. dwa tygodnie można było zobaczyć mechaniczne płuca pokazujące wizualnie jakość powietrza jakim oddychamy. Instalacja płuc w Izabelinie, była elementem większej akcji organizowanej przez Polski Alarm Smogowy we współpracy z lokalnymi alarmami smogowymi – dołączyliśmy do grupy 23 miast na terenie pięciu województw, które wzięły udział we wspomnianej akcji.

Skazani na SMOG cz. 6

Problem SMOGu nie jest jedynie domeną Gminy Izabelin a powszechna percepcja naszej gminy jako „zielone płuca” Warszawy jest chyba zbyt daleko idącym wnioskiem.

Skazani na SMOG cz. 5

W jednym z poprzednich artykułów (Skazani na SMOG cz.3) opisałem szczegółowo wyniki inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie Gminy Izabelin. Z końcem roku 2020 zakończyliśmy kolejny, trzeci już cykl udzielania dotacji z budżetu gminy do wymiany pieców – warto jest więc pokusić się o analizę tego co udało się nam wspólne osiągnąć.

Ostatnia szansa na dotację do wymiany pieca

W zaplanowanym budżecie pozostało jeszcze kilka tysięcy na max 3 wnioski o dotację do wymiany pieca na kocioł gazowy. Jesień jest łagodna a przyszłość niepewna. Jeśli jest jeszcze ktoś, kto czuje się na siłach by dokonać wymiany jeszcze w roku bieżącym - zapraszamy do aplikowania.

Kampania antySMOG

Pod koniec miesiąca będą do wszystkich mieszkańców dostarczone ulotki w ramach kampanii walki ze SMOGiem. Pomimo dużej dotacji zakończymy rok 2020 posiadając ok. 500szt. pieców na paliwo stałe. To dużo i odczujemy to wszyscy boleśnie.

Do wszystkich użytkowników pieców na paliwa stałe – zmień paliwo na bardziej ekologiczne

Pomimo wysokiej dotacji do wymiany pieca na paliwo stałe nadal mamy na terenie gminy ok. 500 pieców, które zanieczyszczają powietrze. W nadchodzącym sezonie grzewczym te piece wygenerują olbrzymie ilości zanieczyszczeń, które odczujemy wszyscy. Ilość wygenerowanych zanieczyszczeń nie będzie bez wpływu na nasze funkcjonowanie czy też zdrowie.

Zgłaszanie przypadków palenia niedozwolonymi paliwami

Nadchodzi sezon grzewczy i jak zwykle o tej porze, pojawiają się problemy z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Ważne jest, byśmy wszyscy mieli świadomość - w obecnym stanie prawnym jedynie spalanie materiałów niedozwolonych jest prawnie zakazane. Tym samym nie stanowi wykroczenia używanie pieców pozaklasowych tzw. kopciuchów nawet jeśli powietrze jest bardzo zanieczyszczone.

Wymiana pieców na paliwa stałe w ramach gminnego programu dotacji celowych – aktualizacja dokumentów

Informujemy, że w dniu 18 sierpnia 2020r. Uchwałą XXVII/220/20 Rady Gminy Izabelin (w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Gminy Izabelin na dofinansowanie kosztów inwestycji służącej ochronie powietrza, polegającej na trwałej zmianie ogrzewania na proekologiczne) została uproszczona procedura udzielania dotacji. Uchwała ta została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego w dniu 28 sierpnia 2020r. (Rocznik 2020, Pozycja 9002).

Skazani na SMOG cz. 3

Niewiele osób, poza prawdziwymi pasjonatami, śledzi zmieniającą się legislację w obszarze ochrony powietrza. Zakładam, że tylko niewielka grupa mieszkańców jest świadoma wymagań, jakie nakłada na nas Uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr. 162/17 z dnia 24 października 2017r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała ta reguluje nie tylko dozwolone paliwa, których wykorzystanie może być przedmiotem kontroli, ale także co ważniejsze, określa wymagania dot. urządzeń służących ogrzewaniu. Warto zapamiętać jedną z kluczowych dat tej uchwały, a mianowicie dzień 1 stycznia 2023r. - z tym dniem zakazane będzie korzystanie z pieców pozaklasowych tzw. kopciuchów, które nadal są w naszej gminie dość popularne … niestety.

Ważna informacja dla użytkowników pieców na paliwo stałe w gminie Izabelin

W dniach 1-4 września będą dystrybuowane pakiety informacyjne do wszystkich mieszkańców, którzy wg. naszej wiedzy, posiadają jeszcze piece na paliwo stałe. W pakiecie znajdziecie Państwo list Pani Wójt Doroty Zmarzlak z przesłaniem kierowanym do posiadaczy pieców, wniosek o dotację do wymiany pieca oraz informację dotyczącą dotacji z Programu Czyste Powietrze.

Skazani na SMOG cz.2

Od kilku tygodni staram się sukcesywnie docierać do mieszkańców naszej gminy, którzy jeszcze posiadają piece na paliwa stałe. W trakcie rozmowy nakłaniam mieszkańców do skorzystania zarówno z dotacji celowej z budżetu gminy do wymiany  pieca) jak również zachęcam do ubiegania się o dotację z programu Czyste Powietrze). Czasem takie rozmowy przeradzają się w decyzję o wymianie pieca co powoduje, że wykonywana praca ma sens.

Skazani na SMOG cz.1

O wpływie zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie napisano już wiele, że: wpływa na długość życia, wywołuje choroby układu oddechowego, ma wpływ na wagę urodzeniową noworodków etc. Informacje te są powszechnie znane i powinny motywować do aktywnego działania na rzecz czystości powietrza. Nieco mniej czasu poświęcono by napisać o prawnych aspektach korzystania z różnych źródeł ciepła – otóż z dniem 1 stycznia 2023 r. dalsze korzystanie z pieców na paliwo stałe tzw. kopciuchów będzie prawnie zakazane. Na terenie gminy nadal mamy ok. 580 pieców do wymiany i tylko 15 miesięcy (odliczając miesiące zimowe) by tej wymiany dokonać. Wbrew pozorom to naprawdę mało czasu…

Izabelińska Akcja Sąsiedzka na rzecz czystego powietrza „Stop nadmiernemu i śmieciowemu dymowi”

Udostępniamy Ci gotową do druku żółtą kartkę, którą możesz wrzucić swojemu sąsiadowi za dym jaki unosi się z jego komina i dać mu szansę, na 8000 złotych dofinansowania wymiany pieca z gminnego programu.

Wydrukuj i pokaż żółtą kartkę tym, którzy grają niezgodnie z przepisami.

[ARCHIWALNE] Wymiana pieców/kotłów na paliwa stałe w ramach gminnego programu

Ruszył nabór wniosków na wymianę pieców/kotłów na paliwa stałe w ramach gminnego programu (wymiana nie dotyczy pieców/kotłów gazowych).

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.