Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Do wszystkich użytkowników pieców na paliwa stałe – zmień paliwo na bardziej ekologiczne

Pomimo wysokiej dotacji do wymiany pieca na paliwo stałe nadal mamy na terenie gminy ok. 500 pieców, które zanieczyszczają powietrze. W nadchodzącym sezonie grzewczym te piece wygenerują olbrzymie ilości zanieczyszczeń, które odczujemy wszyscy. Ilość wygenerowanych zanieczyszczeń nie będzie bez wpływu na nasze funkcjonowanie czy też zdrowie.

Nie możemy zakazać spalania opału dozwolonego prawnie, ale niewielkim wysiłkiem, przy odrobinie dobrej woli możemy obniżyć poziom zanieczyszczeń. Apel ten kierujemy szczególnie do osób, które spalają do celów ogrzewania węgiel by w nadchodzącym sezonie grzewczym zamiast węgla zakupili brykiety drewniane.

Dlaczego brykiet drzewny jest dobrym wyborem:

 1. Brykiet drzewny dobrej jakości kosztuje ok. 600-800zł za tonę czyli jest porównywalny cenowo z toną węgla.
 2. Jego kaloryczność jest porównywalna z dobrej jakości węglem, ale już sporo większa od drewna opałowego – 1 tona brykietu zastępuje ok 4m3 drewna opałowego luzem.
 • tabela
 1. Wilgotność brykietów zwykle wynosi ok. 7% podczas gdy sezonowane przez 3 lata drewno ma zwykle 15-20% wilgotności.
 2. Brykiety są gotowe do użycia – nie trzeba ich rąbać, sezonować etc. kupujemy zapakowane w paczki po 10kg i od razu możemy zrobić z nich użytek. Jest wiele sposobów by oszukać na wadze kupowanego węgla – w przypadku brykietów to wykluczone.
 3. ilość popiołu z 1tony brykietu nie przekracza zwykle 7% - czyli od 3 do 7kg popiołu.
 4. Brykiety drzewne emitują wielokrotnie mniej zanieczyszczeń niż węgiel tak więc są bardziej przyjazne środowisku i nam samym

Gmina Izabelin daje dobry przykład!!!

Miło nam jest poinformować, że po raz pierwszy w sezonie grzewczym 2020/2021 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej dla swoich podopiecznych zamiast węgla kupuje brykiety drzewne. Jest to znakomity przykład na spójność prowadzonej polityki w obszarze ochrony powietrza i prowadzonych działań przez jednostki gminne. Podopieczni GOPS dostaną opał o tej samej kaloryczności co dotychczas kupowany węgiel natomiast dużo bardziej ekologiczny na czym wszyscy zyskamy. Brawo dla GOPS za odważne i ekologiczne działania.

wstecz

Promobox

Kontakt

 • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
 • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Newsletter

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) informujemy, że:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Urząd Gminy Izabelin, zwany dalej Administratorem
 2. Jeśli ma Pani/Pan pytania dotyczące sposobu i zakresu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych w zakresie działania Urzędu Gminy Izabelin, a także przysługujących Pani/Panu uprawnień, może się Pani/Pan skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych w Urzędzie Gminy Izabelin za pomocą adresu iod@izabelin.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie udzielonej zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 4. Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz, przy spełnieniu przesłanek wskazanych w Rozporządzeniu, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo wniesienia sprzeciwu.
 5. Wyrażenie zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania newslettera.
 6. Ma Pani/Pan prawo wycofać zgodę w każdym czasie, co nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora do momentu wycofania zgody, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności ze względu na cele archiwalne w interesie publicznym, cele badań naukowych lub historycznych lub cele statystyczne.
 8. Pani/Pana dane osobowe mogą być przekazywane następującym kategoriom odbiorców
  - podmiotom, które przetwarzają dane osobowe, dla których Administratorem jest Gmina Izabelin, na podstawie przepisów prawa lub stosownych umów;
  - organom władzy publicznej oraz podmiotom wykonującym zadania publiczne lub działającym na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i celach, które wynikają z powszechnie obowiązującego prawa.
 9. Pani/Pana dane nie będą przekazywane do państw trzecich.
 10. W sytuacji przetwarzania Pani/Pana danych osobowych z naruszeniem przepisów prawa, w tym w szczególności Rozporządzenia, przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 11. Pani/Pana dane będą w serwisach Administratora przetwarzane w sposób zautomatyzowany, ale nie będą podlegały profilowaniu.

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.