Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Do wszystkich użytkowników pieców na paliwa stałe – zmień paliwo na bardziej ekologiczne

Pomimo wysokiej dotacji do wymiany pieca na paliwo stałe nadal mamy na terenie gminy ok. 500 pieców, które zanieczyszczają powietrze. W nadchodzącym sezonie grzewczym te piece wygenerują olbrzymie ilości zanieczyszczeń, które odczujemy wszyscy. Ilość wygenerowanych zanieczyszczeń nie będzie bez wpływu na nasze funkcjonowanie czy też zdrowie.

Nie możemy zakazać spalania opału dozwolonego prawnie, ale niewielkim wysiłkiem, przy odrobinie dobrej woli możemy obniżyć poziom zanieczyszczeń. Apel ten kierujemy szczególnie do osób, które spalają do celów ogrzewania węgiel by w nadchodzącym sezonie grzewczym zamiast węgla zakupili brykiety drewniane.

Dlaczego brykiet drzewny jest dobrym wyborem:

  1. Brykiet drzewny dobrej jakości kosztuje ok. 600-800zł za tonę czyli jest porównywalny cenowo z toną węgla.
  2. Jego kaloryczność jest porównywalna z dobrej jakości węglem, ale już sporo większa od drewna opałowego – 1 tona brykietu zastępuje ok 4m3 drewna opałowego luzem.
  • tabela
  1. Wilgotność brykietów zwykle wynosi ok. 7% podczas gdy sezonowane przez 3 lata drewno ma zwykle 15-20% wilgotności.
  2. Brykiety są gotowe do użycia – nie trzeba ich rąbać, sezonować etc. kupujemy zapakowane w paczki po 10kg i od razu możemy zrobić z nich użytek. Jest wiele sposobów by oszukać na wadze kupowanego węgla – w przypadku brykietów to wykluczone.
  3. ilość popiołu z 1tony brykietu nie przekracza zwykle 7% - czyli od 3 do 7kg popiołu.
  4. Brykiety drzewne emitują wielokrotnie mniej zanieczyszczeń niż węgiel tak więc są bardziej przyjazne środowisku i nam samym

Gmina Izabelin daje dobry przykład!!!

Miło nam jest poinformować, że po raz pierwszy w sezonie grzewczym 2020/2021 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej dla swoich podopiecznych zamiast węgla kupuje brykiety drzewne. Jest to znakomity przykład na spójność prowadzonej polityki w obszarze ochrony powietrza i prowadzonych działań przez jednostki gminne. Podopieczni GOPS dostaną opał o tej samej kaloryczności co dotychczas kupowany węgiel natomiast dużo bardziej ekologiczny na czym wszyscy zyskamy. Brawo dla GOPS za odważne i ekologiczne działania.

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.