Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Zagrożenia zdrowotne związane z korzystaniem z fontann dekoracyjnych – komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Powiecie Warszawskim

Zagrożenia zdrowotne związane z korzystaniem z fontann dekoracyjnych – komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Powiecie Warszawskim

Warsztaty budowy skrzynek lęgowych

Stwórz dziki zakątek ogrodu w gminie Izabelin - edycja 2023

Otrzymaliśmy statuetkę i certyfikat „LAUR EKOGMINY 2022”

Otrzymaliśmy statuetkę i certyfikat „LAUR EKOGMINY 2022” w kategorii „zielona edukacja” za skuteczne prowadzenie działań wzmacniających świadomość ekologiczną mieszkańców, aktywność obywatelską i zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz ich otoczenia!

I Dzień Naprawczy

22.04.2023r. w godz. 11:00 – 15:00 zapraszamy do Willi Europa na I Dzień Naprawczy.

Gmina Izabelin zwycięzcą plebiscytu ekologicznego Wspólna Zielona Przyszłość

Broszura "Rośliny oczyszczające powietrze"

Jaką choinkę wybrać

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Wszyscy gorączkowo przygotowujemy się do tego czasu. W naszej tradycji jednym z najważniejszych elementów – obok 12 potraw, prezentów i świątecznych dekoracji – jest choinka. Ozdobiona mieniącymi się bombkami i migoczącymi światełkami staje się centralnym punktem naszych domów na cały świąteczny okres.

Razem oszczędzajmy energię i chrońmy środowisko

Rosnące ceny energii wynikające z ograniczonej dostępności surowców energetycznych wpływają na nasz domowy budżet. Najwięcej energii w gospodarstwach domowych, bo około 70%, zużywane jest na ogrzewanie domu.

Współpraca z gminnymi punktami usługowymi

Gmina Izabelin w II edycji programu Zielony Lider

Trwa zbiórka firan do szycia woreczków wielokrotnego użytku

Zbieraj deszczówkę, oszczędzaj kranówkę!

Miniksiążka kucharska zero waste „Kuchnia wyrzutków, czyli odpadki z kuchni Twojej matki”

Warsztaty z budowy azyli dla dzikich zapylaczy

Poradnik dla mieszkańców "Jak prawidłowo segregować odpady"

Długa droga odebranych odpadów

Gmina Izabelin laureatem XII edycji Konkursu Fundusz Naturalnej Energii

Choinka naturalna czy sztuczna?

Kaczkomat stanął przy zbiorniku "Mokre Łąki"

Powrócił "Punkt dzielenia się żywnością"

Gmina Izabelin zajęła II miejsce w Polsce w Konkursie „GOZpodarz 2021”

drukuj (Gmina Izabelin zajęła II miejsce w Polsce w Konkursie „GOZpodarz 2021”)

  • go.pdf

Celem Konkursu jest promocja idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) i wynikających z niej korzyści oraz wyróżnienie podmiotów które wdrażają rozwiązania z obszaru GOZ.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to świadome podejście, że wartość surowców, materiałów i gotowych produktów powinna zostać zachowana tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości wytworzonych odpadów. 

Podstawą tej koncepcji jest tzw. piramida 3U: Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj.

  • piramida_3U

„Aby przemodelować polską gospodarką w kierunku GOZ, należy podejmować działania na różnych poziomach – od świadomych decyzji konsumentów, po dobre praktyki w zakresie GOZ promowane przez władze publiczne, firmy i organizacje pozarządowe. W Polsce pojawia się coraz więcej projektów związanych z ideą GOZ”.

W ramach działań związanych z GOZ, w gminie Izabelin, wprowadzony został Program kompostowania bioodpadów, którego celem jest zatrzymanie odpadów w miejscu ich powstawania. W obu edycjach programu użyczono mieszkańcom już ponad 160 kompostowników oraz udzielono zniżki w kwocie 6 zł / osobę w gospodarstwie domowym. Kolejne kompostowniki czekają na zainteresowanych.

W przestrzeni publicznej gminy również ustawione zostały kompostowniki, w których gromadzone są bioodpady zebrane z terenów instytucji gminnych, tj. szkół, przedszkoli, spółki wod - kan oraz pasów drogowych, boisk i placów zabaw.

Każdego roku organizowane są również warsztaty kompostowania. Ich tematyka jest zróżnicowana – od tego jak zacząć swoją przygodę z kompostowaniem do możliwości wykorzystania powstałego kompostu. Podobne warsztaty przeprowadzono również dla ogrodników, którzy w ramach świadczonych przez siebie usług mogą oferować prowadzenie przydomowych kompostowników.

  • SDrukarka I21102714370

Kolejnym krokiem w kierunku GOZ było Zarządzenie Wójta Gminy eliminujące przedmioty jednorazowego użytku, wykonanych z tworzyw sztucznych, jednocześnie promujące  spożycie wody z dystrybutorów.

Utworzenie Wymienialni „Puść ciuch w ruch”, w której mieszkańcy mogą pozostawić niepotrzebną odzież, jak również korzystać z tej, która na stanie Wymienialni pozostaje, pozwala ograniczyć wyrzucanie odzieży. Oprócz odzieży w Wymienialni przyjmowane są obuwie, zabawki, książki, drobne sprzęty rtv.

Ponadto, poprzesz szereg działań edukacyjnych, m.in. konkursów, warsztatów, imprez tematycznych, opracowanie katalogów i poradników, zakup specjalistycznych pojemników na małą elektronikę, serc na nakrętki czy dawanie „drugiego życia” odpadom w PSZOK-u szerzona jest idea GOZ.

Świadomość mieszkańców stopniowo wzrasta, co widać chociażby po osiąganych przez gminę poziomach odzysku i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, które stale rosną i dla przykładu w kolejnych latach wynosiły: w 2017 r. - 77,7%, 2018r.  – 31,14 % , 2019r. – 63,62%, a  w roku 2020 - 87,07%

MiniPunkty do zbiórki elektroodpadów

Budujemy pszczele azyle - Przedszkole Laski

Budujemy pszczele azyle - Przedszkole Izabelin

Nie marnuj żywności, stosuj proste zasady i ogranicz straty !

Katalog "Zieleń przyjazna naturze - sadźmy rośliny rodzime w gminie Izabelin"

Katalog „Zieleń przyjazna naturze” zawiera listę roślin rodzimych, których wykorzystywanie pozwoli zachować naturalny krajobraz, przyniesie korzyści nie tylko nam, ale również przyrodzie przyczyniając się do zachowania bioróżnorodności. Nasze rodzime gatunki są dobrze dostosowane do często trudnych warunków siedliskowych i klimatu charakterystycznego dla obszaru naszej gminy i Kampinoskiego Parku Narodowego, dlatego stosując je w naszych ogrodach możemy być pewni, że bez problemu przetrwają zimę. Dodatkowo tworzą one spójną całość z otoczeniem nie wymagając żadnych specjalnych zabiegów.

Prośba o niekorzystanie z dmuchaw do liści

Jesień niewątpliwie kojarzy się z porządkami – opadające liście gromadzą się w ogrodach, na chodnikach, murawach, pokrywają się nimi zieleńce. Z całą pewnością korzystanie z dmuchaw do liści przyspiesza proces ich uprzątnięcia. Niestety ich używanie nie jest obojętne dla środowiska i naszego zdrowia.

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer