Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Prośba o niekorzystanie z dmuchaw do liści

Jesień niewątpliwie kojarzy się z porządkami – opadające liście gromadzą się w ogrodach, na chodnikach, murawach, pokrywają się nimi zieleńce. Z całą pewnością korzystanie z dmuchaw do liści przyspiesza proces ich uprzątnięcia. Niestety ich używanie nie jest obojętne dla środowiska i naszego zdrowia. Ich szkodliwość przejawia się poprzez:

  • powodowanie wtórnej emisji zanieczyszczeń, wzbijanie pyłów,
  • emitowanie toksycznych spalin, które długo utrzymują się w wilgotnym jesiennym powietrzu,
  • hałas.

Niekorzystny wpływ na stan czystości powietrza przejawia się poprzez wzbijanie w powietrze oprócz liści wszystkiego, co się znajduje na ziemi, łącznie z piaskiem, kurzem czy resztkami zwierzęcych odchodów. Liście opadają ponownie na grunt szybko, ale pyły unoszą się w powietrzu jeszcze kilka godzin, a w sprzyjających warunkach nawet kilka dni.

Praca dmuchawy wiąże się również z wysoką emisją zanieczyszczeń, zwłaszcza w przypadku korzystania z urządzeń spalinowych z silnikiem dwusuwowym o prostej i odpornej konstrukcji, lecz mało ekologicznej. Ich podstawowymi wadami są: duże zużycie paliwa (niższa sprawność), wysoka emisja spalin oraz głośna praca. Spaliny zawierają duże ilości tlenku węgla, tlenków azotu, węglowodorów aromatycznych.

Okres jesienno – zimowy to czas, kiedy zwierzęta szukają miejsc do przezimowania. Warto zostawić trochę liści dla jeży, pod którymi te pożyteczne zwierzaki znajdą schronienie. Pomóż przetrwać jeżom nadchodzącą zimę.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że z punktu widzenia środowiska i naszego zdrowia przedmuchiwanie liści przy użyciu ww. urządzeń jest nieopłacalne.

NIE KORZYSTAJMY z dmuchaw do liści, zwłaszcza w obliczu prowadzonych przez Gminę działań mających na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

  • plakat

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.