Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Kaczkomat stanął przy zbiorniku "Mokre Łąki"

Mieszkańcy i turyści spacerujący nad zbiornikiem "Mokre Łąki" często przynoszą bułki, kawałki chleba, chrupki lub ciastka, którymi dokarmiają  żyjące tam ptaki wodne. Osoby te nie zdają sobie sprawy, że taki pokarm może im zaszkodzić. Aby uświadamiać mieszkańców, jak mądrze dokarmiać ptaki, nad zbiornikiem został zamontowany kaczkomat, czyli  drewniana skrzynka z pokrętłem, odmierzającym porcję zdrowego dla ptaków  pokarmu. 
Kaczkomat spełnia również funkcje edukacyjne, gdyż informuje czym należy oraz czym nie powinno się  karmić ptaków i dlaczego.  
Pojemnik uzupełniany jest specjalną mieszanką ziaren dostosowaną dla potrzeb ptactwa. Skład karmy został skonsultowany z ornitologiem, który wskazał  najbardziej odpowiednią mieszankę dla ptactwa występującego zimą na "Mokrych Łąkach". 
Jednak "kaczkomat" nie będzie uzupełniany, kiedy temperatura będzie powyżej 0 stopni C, gdyż ptaki w czasie temperatury dodatniej powinny radzić sobie same. Pamiętajmy, że są to dzikie zwierzęta, które od zawsze samodzielnie zdobywają pokarm.

Poniżej informacje jakie każda osoba dokarmiająca powinna posiadać i przestrzegać:
1. Nie dokarmiaj ptaków pieczywem – to im szkodzi,
2. Dokarmiaj ptaki dopiero, przy zalegającej grubej pokrywie śnieżnej i długo utrzymujących się ujemnych temperaturach wówczas samodzielne zdobywanie pokarmu jest dla ptaków trudne;
3. Nie karm ptaków w okresie od wiosny do jesieni;
4. Nie przekarmiaj ptaków, nadmiar niezjedzonego pokarmu spleśnieje lub zamarznie;
5. Nie karm ptaków „z ręki”, zachowaj dystans.

  • zdjęcie kaczkomatu
  • zdjęcie kaczkomatu

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.