Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Choinka naturalna czy sztuczna?

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Wszyscy gorączkowo przygotowują się do tego sezonu świątecznego. Jednym z najważniejszych elementów, obok 12 potraw, prezentów i świątecznych dekoracji, jest choinka. 

Zdobiona mieniącymi się bombkami i migoczącymi światełkami, staje się centralnym punktem naszych domów na cały świąteczny okres. Tym bardziej, gdy podłożymy pod nią nasze zapakowane prezenty. 

Ponieważ choinka jest tak centralnym punktem naszych obchodów, ważne jest, aby była właściwa. 

I co roku pojawia się ten sam dylemat: czy lepsza jest naturalna czy sztuczna choinka?

Niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drzewka, to koszt, wygoda, bezpieczeństwo, doznania estetyczne i sensoryczne. 

 

Jedną z największych zalet sztucznego drzewa jest jednorazowo poniesiony wydatek, ponieważ choinkę można używać ponownie rok po roku, co na dłuższą metę może zaoszczędzić pieniądze. 

Ze względu na fakt, że prawdziwe drzewa mogą stać się dość łatwopalne po wyschnięciu, sztuczne drzewa również stanowią opcję bezpieczniejszą. Inną wyraźną zaletą jest to, że nie są wyzwalaczami alergii, a także nie pozostawiają igieł i brudu w domu. 

Z drugiej strony istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać prawdziwe drzewko zamiast sztucznego.

Produkcja sztucznej choinki wiąże się z wyższą emisją CO 2 niż naturalna (nawet bez uwzględnienia jej transportu). 

Naturalne drzewa mogą nie tylko stanowić lepszą alternatywę z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiskowa, ale także zapewniać miejsca pracy i dochód lokalnej społeczności.

Zazwyczaj drzewka kupowane na Boże Narodzenie są hodowane, w sposób odpowiedzialny, specjalnie do tego celu. Nie ma tu więc mowy o wycince lasu. Zazwyczaj w miejsce każdego drzewka, które jest ścinane lub umieszczane w doniczkach, sadzi się nowe. Co więcej, kupno prawdziwej choinki często może być sposobem na wsparcie społeczności, dla których uprawa choinek stanowi ważne źródło dochodu, a nie wspieranie firm produkujących sztuczne drzewka, często z siedzibą w innych krajach lub nawet na kontynentach. To, co naprawdę wyróżnia zakup prawdziwego drzewka, to tak naprawdę jego wygląd, tekstura i zapach żywicy, co czyni je tak wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. 

Zakup prawdziwego drzewka w wielu rodzinach stanowi część przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Wspólna wyprawa, wybór a potem obsadzenie i strojenie to niezwykły czas spędzony w rodzinnym gronie.

Ale, oprócz wszystkich tych punktów wymienionych powyżej, która opcja jest lepsza dla zrównoważonego rozwoju?

Sztuczne drzewo ma ślad węglowy ponad dwukrotnie wyższy niż prawdziwe drzewo, nawet jeśli to skończy swój żywot na wysypisku.  Prawdziwe drzewka można zagospodarować w bardziej ekologiczny sposób np. przetworzyć na kompost lub zmielić na ściółkę.  Sztuczne drzewa muszą być ponownie wykorzystywane przez co najmniej 10 świąt Bożego Narodzenia, aby ich wpływ na środowisko był mniejszy niż jednego prawdziwego drzewa. Ponadto sztuczne drzewa często nie nadają się (w pełni) do recyklingu.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś sią na zakup konkretnego drzewka możesz wziąć pod uwagę wszystkie te punkty i spróbować pozyskać drzewo produkowane lokalnie, sztuczne lub naturalne. 

Najważniejsze będzie to co z Twoją choinką stanie się po świętach. Jeśli chcesz kupić (lub już masz) sztuczną, przechowuj ją i spraw, aby służyła jak najdłużej. Jeśli zamiast tego wybierzesz naturalne drzewko, wybierając doniczkowe możesz je zasadzić w ogrodzie i potem ponownie wykorzystać w następnym roku. 

  • ...

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.