Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Warsztaty z budowy budek lęgowych

Budki lęgowe, to jedna z najbardziej znanych form wsparcia naszych skrzydlatych sąsiadów, w związku z czym w dniu 31 marca 2022 r. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Izabelin przygotował we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym edukacyjne warsztaty z budowy budek lęgowych dla ptaków. Udział w nich wzięli uczniowie VI klas Szkoły Podstawowej im. płka Stanisława Królickiego w Izabelinie. Warsztaty rozpoczęła pani Anna Siwak z Zespołu ds. Nauki i Monitoringu Przyrody KPN, która w pierwszej części poprowadziła prelekcję oraz zaprezentowała uczniom tematykę ptaków występujących w Kampinoskim Parku Narodowym oraz montażu budek lęgowych dla ptaków, jako najprostszego i najskuteczniejszego sposobu ich ochrony . Dzięki takim konstrukcjom ptaki mogą bezpiecznie zakładać gniazda na terenach z niedostatkiem naturalnych miejsc lęgowych, a niektóre z nich także chronić się podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Po wysłuchaniu prelekcji uczniowie przystąpili do części praktycznej, czyli własnoręcznego zbudowania budki lęgowej typu A z przygotowanych wcześniej materiałów. Gatunki zasiedlające budki lęgowe typu A to sikora bogatka, mazurek, wróbel, modraszka, pleszka, kowalik, muchołówka żałobna i białoszyja, krętogłów, rzadziej sikora sosnówka i czubatka. Budki posiadają otwieraną przednią ściankę, co umożliwia czyszczenie skrzynki. Budki lęgowe typu A najlepiej rozwieszać w drzewostanach, zarówno liściastych, jak i iglastych, gdzie brakuje naturalnych dziupli, w lesie w odległościach nie mniejszych niż 30-50 m. Powszechnie stosowane są także w parkach, ogrodach przydomowych. Zalecane jest wieszanie skrzynek w rozproszeniu i równomiernie. W przypadku występowania wróbli i mazurków można budki bardziej zagęścić. Skrzynki, głównie dla ich bezpieczeństwa, powinny być wieszane co najmniej 4 m nad ziemią. Sikory chętnie zajmują skrzynki wieszane dość nisko, nawet 0,5-1,5 m nad ziemią. Powieszenie budek tak nisko zapobiega zajęciu ich przez wróble. W ten sposób można skrzynki wieszać jedynie w miejscach, gdzie jesteśmy pewni, że nie zostaną zniszczone przez wandali. Wykonane budki zawisną w przydomowych ogrodach uczestników warsztatów.

Budek lęgowych nie wolno umieszczać na gruntach Kampinoskiego Parku Narodowego oraz innych obszarach leśnych bez uzgodnienia z właścicielem lub zarządcą terenu.

Pomagajmy ptakom, ale róbmy to dobrze, a ptaki odwdzięczą nam się swym pięknem i wspaniałym śpiewem.

  [treść archiwalna]
 • 20220331_090136
   [treść archiwalna]
 • 20220331_110556
   [treść archiwalna]
 • 20220331_114636
   [treść archiwalna]
 • 20220331_122421
   [treść archiwalna]
  [treść archiwalna]

wstecz

Promobox

Kontakt

 • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
 • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.