Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Miniksiążka kucharska zero waste „Kuchnia wyrzutków, czyli odpadki z kuchni Twojej matki”

Przedstawiamy efekt pracy Koła Dziennikarskiego „Młody reporter”, działającego w Szkole Podstawowej w Izabelinie pod czujnym okiem Pani Dominiki Olszewskiej-Dąbkiewicz, które we współpracy z Sylwią Majcher – edukatorką ekologiczną – przygotowało niniejszą wirtulaną miniksiążkę kucharską pt. „Kuchnia wyrzutków, czyli odpadki z kuchni Twojej matki”.

Aby zapobiegać marnowaniu żywności i przybliżyć sposoby przeciwdziałania jej marnowaniu, Wydział Ochrony Środowiska zorganizował warsztaty kulinarne „Kuchnia Zero Waste” dzięki pozyskanemu grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii. W ramach projektu przeprowadzono 16 warsztatów kulinarnych, które poprowadziła znana edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” – Sylwia Majcher. Podczas zorganizowanych zajęć uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. płka Stanisława Królickiego w Izabelinie mogli uświadomić sobie wagę problemu marnowania żywności, a także wspólnie z prowadzącą przygotować potrawy zgodne z ideą zero waste. Elementem projektu był również Konkurs na lokalne danie zero waste. Wszystkie przepisy na dania wykonane podczas warsztatów, jak i te przesłane w ramach konkursu, zostały zawarte w niniejszej książce. Mamy nadzieję, że książka ta przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat kulinarnego wykorzystania tzw. resztek, a także racjonalnego planowania zakupów i odpowiedniego przechowywania żywności, które spowoduje dłuższą przydatność zakupionych produktów do spożycia.  

Uczestnicy Koła Dziennikarskiego „Młody reporter”: Jan Bachulski, Lucyna Bieńkowska, Aleksandra Chojcan, Adam Ciećwierz, Gabriela Fortuniak, Daria Jagodzińska, Oliwia Kądziela, Faustyna Kornatowska, Lena Merchel, Pola Olejnik, Ignacy Rolewicz, Amelia Suwałowska.

Książka została opracowana w ramach projektu „Kuchnia Zero Waste”, który jest realizowany dzięki grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia.

Zachęcamy do lektury.

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.