Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Warsztaty z budowy karmników i gatunków roślin rodzimych

Zima to trudny okres dla całej przyrody, zarówno dla roślin, jak i dla zwierząt. Niska temperatura powoduje, iż dla ptaków pozostających na zimę w naszym kraju, jej przetrwanie jest nie lada wyzwaniem. Dlatego, aby wspomóc naszych skrzydlatych sąsiadów przetrwać okres nadchodzącej zimy, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Izabelin przygotował we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym edukacyjne warsztaty z budowy karmników dla ptaków oraz gatunków roślin rodzimych karmiących ptaki. Udział w nich wzięli uczniowie VI i VII klasy ze Szkoły Podstawowej im. płka Stanisława Królickiego w Izabelinie. Warsztaty rozpoczęła pani Anna Siwak z Zespołu ds. Nauki i Monitoringu Przyrody KPN, która w pierwszej części poprowadziła prelekcję oraz zaprezentowała uczniom zasady bezpiecznego dokarmiania dzikich ptaków, cechy bezpiecznego karmnika i gatunków roślin rodzimych, z których możemy stworzyć ogród przyjazny ptakom zimującym. Z wielu przytoczonych zasad, najważniejsza mówi o tym, iż zaczynamy dokarmiać ptaki wraz ze spadkiem temperatury poniżej zera połączonej z pojawieniem się grubej pokrywy śnieżnej. Ważne jest także wybranie bezpiecznego miejsca na ustawienie karmnika oraz zwrócenie uwagi na rodzaj wsypywanego pokarmu. Jednak najlepszym sposobem na naturalną stołówkę dla ptaków i miejsce do życia przez cały rok jest stworzenie ogrodu przyjaznego przyrodzie. Wystarczy nasadzić drzewa, krzewy i inne rośliny z rodzimych gatunków roślin. Wybrane gatunki roślin rodzimych zawarte są w katalogu „Zieleń przyjazna naturze. Sadźmy rośliny rodzime w gminie Izabelin”, wydanego przez Urząd Gminy Izabelin oraz na naszej strony internetowej https://dobrepraktyki.izabelin.pl/. Dlatego zachęcamy wszystkich do tworzenia bezpiecznych i najlepszych karmników dla ptaków – ogrodów przyjaznych przyrodzie, gdzie wystarczy nawet niewielki skrawek, by pomóc dzikiej przyrodzie. 
Po wysłuchaniu prelekcji uczniowie przystąpili do części praktycznej, czyli własnoręcznego zbudowania karmników z przygotowanych wcześniej elementów. Karmniki zawisną w otoczeniu szkoły. 
Przypominamy także, że nad zbiornikiem „Mokre Łąki” w Truskawiu zamontowany został kaczkomat, czyli drewniana skrzynka z pokrętłem, odmierzającym porcję zdrowego dla ptaków pokarmu. Spełnia on głównie funkcję edukacyjną, gdyż uświadamia i informuje czym należy oraz czym nie powinno się karmić ptaków i dlaczego. Uzupełniany jest specjalną mieszanką ziaren dostosowaną dla potrzeb dzikiego ptactwa oraz tylko wtedy, gdy wystąpią jednocześnie mróz i pokrywa śnieżna. 
Poniżej przedstawiono najważniejsze informacje jakie każda osoba dokarmiająca powinna posiadać i przestrzegać:
- Nie dokarmiaj ptaków pieczywem – to im szkodzi;
- Dokarmiaj ptaki dopiero, przy zalegającej grubej pokrywie śnieżnej i długo utrzymujących się ujemnych temperaturach wówczas samodzielne zdobywanie pokarmu jest dla ptaków trudne;
- Nie karm ptaków w okresie od wiosny do jesieni;
- Nie przekarmiaj ptaków, nadmiar niezjedzonego pokarmu spleśnieje lub zamarznie;
- Nie karm ptaków „z ręki”, zachowaj dystans. 

    [treść archiwalna]
  • 20221115_115234
      [treść archiwalna]
  • 20221115_115728
      [treść archiwalna]
  • 20221115_120104
      [treść archiwalna]
  • 20221115_123714
      [treść archiwalna]
  • 20221115_130907
      [treść archiwalna]
  • 20221115_132735
      [treść archiwalna]
  • 20221115_134550
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.