Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Izabelińczyk Roku 2012

Czesław Apiecionek (ur. 3 sierpnia 1956 w Piasecznie) – polski księgarz, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL.

W 1980 ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1980 do 1983 był redaktorem w ośrodku doskonalenia kadr kierowniczych resortu rolnictwa, następnie m.in. redaktorem wydawnictw. Z opozycją demokratyczną związany od 1977, zajmował się dystrybucją publikacji drugiego obiegu wydawanych przez Niezależną Oficynę Wydawniczą oraz Biuletynu Informacyjnego „KOR”. W 1980 współtworzył struktury „Solidarności” w swoim zakładzie pracy. Redagował założone przez siebie pismo „Nasze Sprawy”. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w nielegalnych akcjach ulotkowych, współpracował z pismami niezależnymi, tj. „Tygodnik Wojenny” (jest określany jako pomysłodawca tytułu) i „Tygodnik Mazowsze”.

W 1988 założył własne przedsiębiorstwo prowadzące księgarnię (oferującą m.in. emigracyjną „Kulturę”) i antykwariat. Przez kilkanaście lat był właścicielem sieci księgarskiej, w 2004 założył Agencję Literacką Puenta w Izabelinie. Był także członkiem rady nadzorczej Domu Książki i wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Należy do Stowarzyszenia Wolnego Słowa

W 2011 odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego – Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 1997 został jednym z trzech laureatów Nagrody Kisiela.

źródło:pl.wikipedia.org

            

            Czesława rodem z Piaseczna

             urzekła ulica Słoneczna.

            Dla chwały nowego mieszkania

            wymyślił „Z Książką Spotkania”.

            Dla  Gminy. Nie dla toastu.

            Tak działa od lat piętnastu.

            Bez względu na rodzaj czcionek:

             co książka to…Apiecionek

drukuj (Izabelińczyk Roku 2012)

  • autor: Agnieszka Sobczak, data: 2015-01-02

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.