Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Menu

Kalendarium

«luty 2024»
PnWtŚrCzPtSbNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Reklama

  • punkt konsultacyjny programu czyste powietrze
  • Logotypy: Krajowy Plan Odbudowy, Czyste Powietrze; flagi: Polski i UE
  • ochrona danych banner

Treść

DOŁNI CZIFLIK

Dołni Cziflik leży we wschodniej Bułgarii, w obwodzie Warna, na wybrzeżu Morza Czarnego.

Siedziba gminy: Dołni Cziflik (6,7 tys. mieszkańców). Większe miejscowości: Dołni Cziflik, Goren Cziflik, Staro Orjachowo, Grozdowo, Golica, Szkorpiłowci, Wenelin, Rudnik, Pczielnik, Detelina, Sołnik.

Powierzchnia gminy: 487 km2 

Ludność: 20 tys. mieszkańców

Gmina położona jest w pobliżu Warny - 330 tysięcznego miasta portowego nad Morzem Czarnym. Ma wyjątkowo cenne warunki do rozwoju turystyki - od tradycyjnej turystyki morskiej po coraz bardziej poszukiwane alternatywne formy ekoturystyki. Piaszczysta plaża, u ujścia rzeki Kamczii, jest najdłuższa na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Na terenie gminy ma 9,7 km długości. Na terenie przybrzeżnym działają 4 kompleksy wypoczynkowe: Kamczia - Longoza, Szkorpiłowci - północ, Szkorpiłowci - południe i wioska Szkorpiłowci. Gmina dysponuje szerokim wyborem obiektów noclegowych, od standardu turystycznego do luksusowego. Obecnie jest to ponad 2100 łóżek.

Na terenie gminy znajduje się 20 chronionych terenów naturalnych. Rezerwat Biosfery Kamczia jest częścią Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery i jest uznanym na całym świecie obiektem UNESCO. Do Dołnego Cziflika przyjeżdżają ornitolodzy i turyści z całej Europy w celu obserwacji ptaków - kilka niezwykle cennych ptasich rezerwatów pełnych rzadkich gatunków położonych jest w gminie.

Najstarsze zabytki historyczne i kulturalne w gminie pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Zachowało się wiele ruin - twierdza Erie w ujściu rzeki Kamczia,  wczesnośredniowieczna bazylika w pobliżu miejscowości Szkorpiłowci, rzymski piec wzdłuż drogi do murów obronnych Szerba i Germeto w pobliżu miejscowości Golica.

W wiosce Sołnik znajduje się Dom Babci Radki - „żywe” muzeum bułgarskich tradycji i kultury. Goście mogą zobaczyć jak wygląda typowy bułgarski dom na wsi, budynki gospodarcze, sad przydomowy i ogród warzywny, winnice i zwierzęta. W trakcie wizyty można wziąć udział w tradycyjnej biesiadzie oraz pokazach tańców i śpiewów ludowych. 

Gmina charakteryzuje się zróżnicowanym pagórkowatym krajobrazem.  Z wysokości 550 m obok wsi Golica, teren schodzi przez grzbiet Gór Kamczia (część pasma górskiego Stara Płanina), poprzez liczne tarasy morskie i rzeczne, a kończy się wydmami na czarnomorskiej plaży. Zima jest stosunkowo łagodna, lato - suche, słoneczne i ciepłe, jesienne - ciepłe i długie.  Przez długi czas (ponad 115 dni), od połowy czerwca do końca września klimat jest niezwykle korzystny dla zabiegów balneologicznych i rekreacyjnych oraz talasoterapii.
 

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer