Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Dzikie zwierzęta nie potrzebują naszej pomocy

Apelujemy do mieszkańców o pozostawienie dziko żyjących zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Przyjmowanie i przetrzymywanie tych zwierząt stanowi naruszenie art. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, art. 9 ust. 1 pkt 1, art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, a także art. 127 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Co roku młode, zdrowe zwierzęta zabierane są z lasu przez ludzi nieświadomych tego, iż w ten sposób zmniejszają ich szanse na przeżycie. Zazwyczaj osobniki te są drapieżnikami. Odchowane przez człowieka, mając pod dostatkiem pożywienia, po wypuszczeniu na wolność, nie są w stanie przystosować się do naturalnych warunków środowiskowych.

Przetrzymując te zwierzęta łamane są prawa przyrody, m.in. prawo selekcji i eliminacji osobników chorych i słabych, jak również prawo ograniczania populacji zwierząt w przypadku gdy jest ich w danym areale zbyt dużo. Aby zachować stabilność populacji zwierzęta te, często młode, w naturalny sposób muszą niekiedy ginąć, stając się łupem drapieżników – naturalnych regulatorów populacji. Często znalezione przez nas młode, które leży samotnie w trawie nie jest opuszczone, a jedynie czeka bez ruchu na swoich opiekunów.

Informujemy jednocześnie, iż zgodnie z obowiązującym prawem, każdy kto przetrzymuje zwierzynę bez odpowiedniego zezwolenia podlega karze grzywny (art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa łowieckiego), a osoba, która nie będąc uprawnioną do polowania wchodzi w posiadanie zwierzyny podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 (art. 53 pkt 6 Prawa łowieckiego). Pozwólmy młodym zwierzętom, „pozornym sierotom”, zapoznać się z otoczeniem i niebezpieczeństwami pod okiem rodziców. Pamiętajmy, że zabierając z lasu bezbronne oseski wyrządzamy im krzywdę, a także narażamy siebie na niebezpieczeństwo.

 

Powyższa informacja została zaczerpnięta ze strony Lasów Miejskich w Warszawie

http://lasymiejskie.waw.pl/DZIKIE_ZWIERZETA

 

  • autor: Anna Lewandowska, data: 2016-03-24

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.