Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Jak wybrać dobrej jakości paliwo stałe i dbać o nasze zdrowie oraz środowisko

Szanowny Mieszkańcu Gminy Izabelin,

Rozpoczął się sezon grzewczy w związku z czym przypominamy osobom, które nie zdążyły wymienić pieców opalanych paliwami stałymi na piece gazowe lub inne ekologiczne i nadal używają starego typu pieców na  paliwa stałe (zazwyczaj węgla), iż od 1 lipca br. mogą nabywać i spalać w instalacjach domowych wyłącznie opał dobrej jakości. Spalanie mułów, flotokoncentratu i węgla brunatnego jest zabronione na mocy uchwały antysmogowej i podlega karze na takich samych zasadach, jak spalanie odpadów. Lepsza jakość nabywanego opału pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenia środowiska oraz wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, gdyż wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Kupując dobrej jakości opał unikniemy stresu związanego z byciem tzw. „kopciuchem”, który zadymia sąsiadów i podbija wskazania czujników jakości powietrza. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu mieszkańców w poprzednim sezonie grzewczym  nieświadomie zakupiło złej jakości węgiel (z domieszką destruktu), czy ekogroszek (z dodatkiem zmielonego plastiku) i borykali się z tym problemem. Jeśli kupujemy jednorazowo węgiel na całą zimę i kupimy węgiel złej jakości to pomyłka przy zakupie może nas sporo kosztować. Spalimy znacznie więcej paliwa, wyemitujemy więcej zanieczyszczeń i może to nas kosztować znacznie więcej w całym sezonie. Żądajmy faktur i świadectw jakości paliwa od sprzedawcy.

Apelujemy  do mieszkańców  o rozważny zakup odpowiedniego  paliwa węglowego, które posiada odpowiednie świadectwo jakości!!! Projekt noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw stałych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zakłada, że najgorszej jakości paliwa stałe, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny i ich mieszanki zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego zostaną objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego. Projekt wprowadza świadectwa jakości paliw. Kupujący muszą uzyskiwać rzetelne i wyczerpujące informacje o tym, co kupują, jaka jest wartość kaloryczna paliwa i stopień zasiarczenia, czy poziom wilgotności w przypadku drewna kominkowego. Nowe rozwiązania mają też wyeliminować proceder polewania węgla wodą - by zwiększyć jego masę. Przewiduje także wyeliminowanie z rynku tzw. węgla niesortowanego, który w całości pochodzi z importu. 

Kupując opał trzeba zapytać sprzedawcę – to prawo konsumenta  o certyfikaty i zaświadczenia, które pokażą, skąd pochodzi węgiel. Czy dostawcami są solidne polskie kopalnie, czy może węgiel przywędrował do Polski z importu. Najważniejszym parametrem jakości węgla jest jego kaloryczność (wartość opałowa), czyli ilość ciepła, jaką uzyskamy ze spalenia kilograma opału.  Kupując węgiel, dobrze jest sprawdzić najprostsze parametry, jakie można ocenić gołym okiem. To m.in. wilgotność, czystość węgla (brak kamienia) oraz jego zwarta bryła. Dobrą jakość węgla (kaloryczność) powinien zagwarantować nam węgiel z polskiej kopalni. Dlatego warto jest zapytać sprzedawcę o źródło pochodzenia węgla. Kupując dobrej jakości opał jest możliwe, że czasem może być droższy, jednak w praktyce dzięki wyższej kaloryczności będzie bardziej wydajnym i tańszym rozwiązaniem. Jeśli przykładowo kupimy 5 ton węgla o wartości opałowej 24 MJ/kg w cenie 800 zł/t i 4 t węgla o wartości opałowej 30 MJ/kg w cenie 900 zł to uzyskamy ten sam efekt cieplny (5000 kg x 24 MJ/kg = 4000 kg x 30 MJ/kg = 120 000 MJ) przy niższym koszcie ogrzewania w przypadku zakupu bardziej kalorycznego opału i to aż o 400 zł/sezon (3600 zł wobec 4000 zł przy zakupie mniej kalorycznego węgla). Poniżej w tabeli przedstawiamy wartość opałową podstawowych paliw stosowanych w Polsce.

Rodzaj paliwa

Zawartość energii [MJ]

1 kg węgla kamiennego

24,5-33,8

1 kg węgla brunatnego

7-21

1 kg oleju opałowego

43,2

1 l oleju opałowego

38,8

1 m3 gazu ziemnego

34,4

1 kg mieszanki LPG (50/50%)

43,5

1 l mieszanki LPG (50/50%)

25,02

1 kg pellets

18

1 kg drewna (suche 15% wilgotności)

18

 

Od 2014 roku nowe kotły na węgiel i drewno wprowadzane na rynek muszą spełniać kryteria normy PN-EN 303–5:2012. Kryteria te dotyczą emisji tlenku węgla, substancji smolistych, pyłów oraz ustalają minimalną wymaganą sprawność nie tylko przy pracy na pełnej mocy, ale też dla 30% mocy nominalnej. Niejako przedłużeniem tych wymagań jest dyrektywa Ecodesign (spolszczana jako ekoprojekt), która wejdzie w życie w 2020 roku, ale już teraz na jej wymogi powołują się uchwały antysmogowe czy programy dotacji.

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej została opublikowana w dzienniku ustaw obowiązuje nas od 12.09.2018 roku. 

Jadwiga Lasocka
Główny Specjalista ds.inwestycji
 

drukuj (Jak wybrać dobrej jakości paliwo stałe i dbać o nasze zdrowie oraz środowisko)

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.