Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Dopłaty do wymiany pieców dla mieszkańców Gminy Izabelin

Każdy z nas ma świadomość jak ważna jest troska o środowisko i zdrowie. W ubiegłym roku rada naszej gminy – mając na uwadze potrzebę zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń powietrza - przyjęła uchwałę o wdrożeniu programu wsparcia procesu wymiany starych nieekologicznych pieców na paliwa stałe klasy niższej od 4 na nowoczesne kotły gazowe, pompy woda-powietrze czy piece elektryczne. Korzystając z dofinansowania oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy efektywności procesu spalania uzyskujemy także większą wygodę i komfort cieplny. Zachęcamy  w związku z tym wszystkich Mieszkańców posiadających stare piece węglowe do składania wniosków na wymianę pieców w ramach gminnego programu wsparcia wymiany pieców w kolejnych latach 2019 - 2020 i skorzystania z istniejących form i programów dofinansowania. Informujemy, iż w ciągu najbliższego półtora roku  powstanie centralny rejestr pieców i kotłów – rządowa baza danych zawierająca informacje o sposobach ogrzewania wszystkich domów jednorodzinnych na terenie kraju. 

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe została przyjęta Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001654), która weszła w życie 12.09.2018 roku. Ustawa o jakości paliw stałych nadal znajduje się w kolejce legislacyjnej w Sejmie. Przypominamy, iż od 1 lipca 2018r. zabronione jest spalanie mułów i flotokoncentratów oraz zwęgla brunatnego na terenie woj. mazowieckiego.

Możliwości pozyskania  dotacji na wymianę starych pieców na paliwa stałe (i termomodernizację budynków) z których warto skorzystać

  1. Gmina Izabelin w związku z Uchwałą  nr XXXIII/292/17 Rady Gminy  Izabelin z dnia 13 grudnia 2017 roku udziela dotacji celowych służących ochronie powietrza, polegającej na zmianie ogrzewania na pro ekologiczne. W 2018 roku  zarejestrowano 37 wniosków o udzielenia takiej dotacji oraz podpisano 26 Umów na wymianę pieca. Gmina Izabelin rozliczyła już kilkanaście wniosków o dofinansowanie i wypłaciła wyłącznie dotacje w kwocie 5 000,00 zł, gdyż wymiany obejmowały wyłącznie zamianę pieca węglowego na piec gazowy. Gminny program wymiany pieców w roku 2019 będzie realizowany jak dotychczas przez Referat Inwestycji Urzędu Gminy Izabelin. 
  2. Każdy mieszkaniec, który wymieni piec węglowy na gazowy i odda stare źródło ogrzewania na złom ma możliwość uzyskania 1000,00 zł z Gazowni Warszawskiej. Więcej informacji można uzyskać  na stronie  http://pgnig.pl/dofinansowanie.
  3. Mieszkańcy mogą również skorzystać z najnowszego rządowego programu „Czyste powietrze” prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie. Więcej informacji można uzyskać pod numerem  (22) 504-41-00 oraz na stronie www.wfosigw.pl. Program „Czyste powietrze”  dofinansowuje nowe źródła ciepła oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych w celu efektywnego zarządzania energią. Kwota dofinansowania wynosi od 30% aż do 90% kosztów realizacji zadania, przy czym górna granica kosztów objętych dofinansowaniem nie może przekroczyć 53 000 zł.

Zachęcamy do skorzystania z różnych form dofinansowania kosztów wymiany nieefektywnych i przestarzałych pieców na paliwa stałe. Zyskamy dzięki temu wszyscy oddychając czystszym powietrzem.

Jadwiga Lasocka, Główny Specjalista ds. inwestycji
 

drukuj (Dopłaty do wymiany pieców dla mieszkańców Gminy Izabelin)

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.