Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Chroń pszczoły – nie stosuj oprysków

Pojawienie się dużej ilości komarów na terenie naszej gminy ma związek ze sprzyjającą im pogodą w ostatnim czasie. Duża ilość wody i wysokie temperatury stworzyły im dogodne warunki do intensywnego namnażania się. W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców, apelujemy o niestosowanie oprysków na komary. Opryski te nie działają selektywnie, uśmiercają również inne pożądane i użyteczne owady, np. pszczoły, motyle, dżdżownice. Działania te, czynione często nieświadomie, przyczyniają się do wielkich strat nie tylko w gospodarstwach pasiecznych, ale również w całym rolnictwie. Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie wielu roślin, dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. To pszczołom i innym zapylaczom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Warto mieć na uwadze, że insektycydy mają również szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi.
Najlepszym rozwiązaniem na walkę z komarami są naturalne sposoby, takie jak:

 • stosowanie olejków eterycznych, które mają wyjątkowo nieznośny zapach dla komarów m.in. olejek: paczulowy, eukaliptusowy, cytrynowy, z trawy cytrynowej, goździkowy, rozmarynowy, cedrowy, z mięty pieprzowej, lawendowy, tymiankowy, cytrynowy, pomarańczowy;
 • rośliny ozdobne i zioła, których zapachu szczególnie nie tolerują komary, np. plektrantus (tzw. komarzyca), geranium, pelargonia, aksamitka, kocimiętka, lawenda, koper włoski, bazylia, tymianek czy też mięta pieprzowa;
 • zapach cebuli i czosnku, który także odstrasza komary;
 • zapach witaminy B6 i B1, dla ludzi jest on niewyczuwalny, natomiast komary są wrażliwe na zapach potu osoby, która zażywa te witaminy;
 • budowanie domków i budek dla ptaków, szczególnie przydatne mogą okazać się jerzyki, jaskółki, sikory, muchołówki, które pochłaniają ogromne ilości owadów;
 • prostym sposobem na zabezpieczenie domu przed komarami jest także zamontowanie moskitier na oknach.

 

 • grafika z hasłem przewodnim

wstecz

Promobox

Kontakt

 • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
 • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Newsletter

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) informujemy, że:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Urząd Gminy Izabelin, zwany dalej Administratorem
 2. Jeśli ma Pani/Pan pytania dotyczące sposobu i zakresu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych w zakresie działania Urzędu Gminy Izabelin, a także przysługujących Pani/Panu uprawnień, może się Pani/Pan skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych w Urzędzie Gminy Izabelin za pomocą adresu iod@izabelin.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie udzielonej zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 4. Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz, przy spełnieniu przesłanek wskazanych w Rozporządzeniu, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo wniesienia sprzeciwu.
 5. Wyrażenie zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania newslettera.
 6. Ma Pani/Pan prawo wycofać zgodę w każdym czasie, co nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora do momentu wycofania zgody, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności ze względu na cele archiwalne w interesie publicznym, cele badań naukowych lub historycznych lub cele statystyczne.
 8. Pani/Pana dane osobowe mogą być przekazywane następującym kategoriom odbiorców
  - podmiotom, które przetwarzają dane osobowe, dla których Administratorem jest Gmina Izabelin, na podstawie przepisów prawa lub stosownych umów;
  - organom władzy publicznej oraz podmiotom wykonującym zadania publiczne lub działającym na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i celach, które wynikają z powszechnie obowiązującego prawa.
 9. Pani/Pana dane nie będą przekazywane do państw trzecich.
 10. W sytuacji przetwarzania Pani/Pana danych osobowych z naruszeniem przepisów prawa, w tym w szczególności Rozporządzenia, przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 11. Pani/Pana dane będą w serwisach Administratora przetwarzane w sposób zautomatyzowany, ale nie będą podlegały profilowaniu.

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.