Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Zbieraj deszczówkę, oszczędzaj kranówkę!

Niekorzystne zmiany klimatu oraz nieracjonalna gospodarka wodna człowieka powodują na wielu obszarach zmniejszanie się dostępnych zasobów wodnych. Woda na Ziemi jest przede wszystkim słona. Zdatna do picia woda, czyli słodka, jest zgromadzona w zasobach powierzchniowych i podziemnych i stanowi tylko około 3%, z czego 2/3 stanowi pokrywa lodowa obu biegunów. Nieco ponad 1% znajduje się w rzekach, jeziorach i zbiornikach retencyjnych. Niestety zasoby wodne w Polsce są wyjątkowo ubogie, porównywalne do krajów północnej Afryki. Średnie zużycie wody na osobę w Polsce wynosi około 150 litrów na dobę. Dla porównania w USA na jednego Amerykanina przypada nawet 575 litrów wody pitnej, a z kolei w Mozambiku zaledwie 5 litrów na jednego mieszkańca. Woda przez swą powszechność, traktowana jest jako źródło niewyczerpywalne, jednak czas sobie uświadomić, że któregoś dnia przyjdzie nam walczyć z jej niedoborem. Każdego dnia marnujemy wodę, choć nawet proste czynności mogą dać zaskakujące efekty. Oszczędzanie wody w domu jest korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale przede wszystkim dla środowiska.

A skąd w ogóle bierze się woda w naszych kranach? W większości to wody podziemne, jak w przypadku gminy Izabelin, chociaż zdarzają się także ujęcia wód powierzchniowych, np. Warszawa, która jest zaopatrywana w wodę infiltracyjną spod dna Wisły. Niezależnie od źródła ujęcia, każda woda, która przeznaczona jest do spożycia przez ludzi, musi spełniać wymagania jakości wody. Aby zapewnić pożądaną jakość i bezpieczeństwo zdrowotne, wodę poddaje się procesom uzdatniania. Następnie uzdatnioną wodę transportuje się siecią wodociągową do indywidulanych odbiorców. Płacimy nie tylko za pobraną i zużytą wodę, lecz także za przygotowanie wody do spożycia oraz za utrzymanie w należytym stanie infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej.

Duża ilość wody zużywana jest do celów domowych, czyli do mycia naczyń, prania i sprzątania. Oprócz wspomnianych czynności wodę zużywamy także podczas mycia zębów, kąpieli czy codziennej higieny osobistej. Duże zasoby wody marnujemy także na podlewanie ogrodu. Możemy jednak przyczynić się do zmniejszenia niedoborów wody poprzez wykonywanie prostych i codziennych czynności.

Pierwszym krokiem może być przegląd szczelności kranów i innych urządzeń. Z kapiącej baterii może wyciekać nawet 15 litrów wody dziennie, co w skali roku daje ogromne ilości. Dobrym rozwiązaniem jest także instalacja baterii jednouchwytowych z perlatorem, które automatycznie mieszają wodę zimną i ciepłą oraz jednocześnie napowietrzają strumień wody, przez co zużywamy od 20% do 50% mniej wody. Kolejnym etapem jest zmiana nawyków w łazience, np. wybór szybkiego prysznica zamiast kąpieli, zamontowanie toalety z systemem podwójnego spłukiwania czy tez zakręcanie kranu podczas codziennego szczotkowania zębów. Pamiętaj także o uruchamianiu tylko pełnej pralki oraz zmywarki. Warto również rozważyć zmianę z wody butelkowanej na kranówkę. Do wyprodukowania jednej plastikowej butelki potrzeba 3 litrów wody!

Wysokie temperatury, które doskwierają latem ludziom i zwierzętom, powodują także wzmożone podlewanie w ogrodach. Znakomitym sposobem jest zbieranie deszczówki, która jest darmowa i pozwala ograniczyć pobór wody z sieci. Można zbierać deszczówkę bezpośrednio do zbiorników nadziemnych i podziemnych, ale można także stworzyć ogród deszczowy, który przechwytuje wody opadowe i niweluje lokalne podtopienia. Zastosowane rośliny hydrofitowe są odporne zarówno na okresowe zalewanie, jak i suszę. Ponadto oczyszczają wodę i pomagają przywrócić jej prawidłowy obieg w przyrodzie, do tego zwiększają wilgotność powietrza i korzystnie wpływają na mikroklimat oraz nasze zdrowie. Na założenie ogrodu deszczowego nie trzeba uzyskiwać żadnych pozwoleń, możemy go stworzyć na naszej działce samodzielnie, bez większego wysiłku i dużych nakładów finansowych. Za przykład niech posłuży ogród deszczowy wykonany podczas warsztatów z „małej retencji” zorganizowanych przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Izabelin, a poprowadzonych przez Pana Marcina Chodorowskiego z Fundacji KIM. Ogród został stworzony z wykorzystaniem materiałów z odzysku, zgodnie z ideą zero waste. Do swojego ogrodu staraj się wybierać rośliny rodzime, które są bardziej odporne na suszę, oraz rozsyp ściółkę, która zapobiega nadmiernemu parowaniu i zatrzymuje wilgoć w glebie. Trawę w ogrodzie staraj się kosić rzadziej, wyższa trawa to także dłuższe utrzymanie wilgoci w gruncie i ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem powierzchni ziemi.

Jednocześnie nadal zachęcamy mieszkańców gminy Izabelin do skorzystania z dotacji gminnej na realizację inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej, polegających na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstawania. Dzieki dotacji można pozyskać do 4 000 zł brutto na jedną nieruchomość.

W ramach wspomnianej dotacji można nie tylko wybudować ogród deszczowy, lecz także zakupić zbiorniki naziemne lub podziemne do gromadzenia wód deszczowych, przystosować istniejący, nieużytkowany bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe do celów gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Można również wykonać instalację rozsączającą zebrane wody opadowe.

Więcej rozwiązań dotyczących gromadzenia wód opadowych i roztopowych znajdą Państwo w Katalogu błękitno-zielonej infrastruktury. Można zapoznać się z nim na stronie internetowej lub otrzymać go w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Izabelinie.

  • 2069
  • 20220603_140707
  • lanie_wody_plakat

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer