Menu główne
Menu
Kalendarium
Reklama
Treść
Nie używaj dmuchaw do liści – dbajmy o jakość powietrza
W ostatnim czasie gorącym tematem jest jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Temat poruszany jest głównie w kontekście spalania paliw emitujących do atmosfery gazy cieplarniane i inne zanieczyszczenia oraz w kontekście nadchodzącego – od 1 stycznia 2023 r. – zakazu używania kotłów pozaklasowych, czyli tzw. „kopciuchów”.
Dlaczego nie używać dmuchaw
Na stan jakości powietrza wpływa wiele czynników, źródłami zanieczyszczeń są również m.in. eksploatacja pojazdów, pożary, wyładowania atmosferyczne, a także działania związane z codzienną pracą ludzką.
Takim działaniem jest np. używanie elektrycznych lub spalinowych dmuchaw do liści, od niemal 2 lat prawnie zakazane.
Dmuchawy nie są obojętne dla środowiska i naszego zdrowia. Podrywają w powietrze pyły, które już osiadły na ziemi (tzw. wtórne wzbijanie pyłów), emitują toksyczne spaliny i są źródłem ogromnego hałasu.
Aby trwale poprawić jakość powietrza na Mazowszu, uchwałą nr 115/20 z 8 września 2020 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął program ochrony powietrza dla całego województwa mazowieckiego. Określony w uchwale zakaz używania dmuchaw obowiązuje od 30 września 2020 roku do 31 grudnia 2026 roku.
A co z ogniskami
Podobne w skutkach dla środowiska jest palenie ognisk. Palenie gałęzi czy liści zebranych podczas porządków w ogrodzie nie jest dobrym pomysłem. Powinny one zostać skompostowane lub przekazane w ramach gminnego systemu odbierania odpadów komunalnych. Zgodnie z art. 30 ust. 7 ustawy o odpadach: Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. W naszej gminie bioodpady zbieramy selektywnie, bez limitów, w związku z czym nie wolno ich spalać.
Rozpalając ognisko czy grilla na działce, możemy złamać także przepis art. 145 Kodeksu wykroczeń stosowany w przypadku „zanieczyszczania lub zaśmiecania miejsc dostępnych dla publiczności”. Nie mamy przecież kontroli nad dymem i unoszącym się popiołem. Jeśli z wiatrem przedostają się one na sąsiednie działki, place, ulice i inne miejsca publiczne – zanieczyszczamy miejsca publiczne.
Pamiętajmy również o przepisach przeciwpożarowych uregulowanych m.in. w rozporządzeniu MSWiA z 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Warto się z nim zapoznać, bowiem może się okazać, że zgodnie z prawem na naszej działce nie mamy możliwości „legalnego” rozpalenia ogniska. Bez względu na to, czy rozpalamy je na własnej działce, w ogrodzie czy na podwórku, złamiemy prawo, jeśli miejsce to znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu.
Jakie są dodatkowe ograniczenia
Czasami jest tak, że Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ) wydaje powiadomienie o ryzyku przekroczenia określonych poziomów zanieczyszczenia na jakimś obszarze. W takiej sytuacji na tym terenie, w wyznaczonym okresie, obowiązują dodatkowe ograniczenia i zakazy (określone przez Zarząd Województwa w programie ochrony powietrza dla województwa mazowieckiego ograniczające wpływ na pogorszenie się jakości powietrza).
Dla gminy Izabelin GIOŚ wydał 25 kwietnia 2022 roku powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10. Z tego powiadomienia wynikają następujące ograniczenia i zakazy:
- ograniczenie rozpalania grilli i ognisk,
- zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych); nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna z powodu awarii,
- zakaz używania dmuchaw do liści.
Te ograniczenia i zakazy obowiązują od 25 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku.
Pamiętajmy, że złamanie powyższych przepisów grozić może mandatem karnym.
drukuj (Nie używaj dmuchaw do liści – dbajmy o jakość powietrza)